Press Release, Winners
NOMINEES & WINNERS OF AMAA 2007 @ A GLANCE

NOMINEES & WINNERS OF AMAA 2007 @ A GLANCE
A. Best Nigerian Film (Irrespective of language)

  1. Apesin
  2. Amazing Grace
  3. Sitanda (winner)
  4. Abeni

B. Best Cinematography

  1. Abeni
  2. Mokili (Bourkina Faso)
  3. Amazing Grace (Winner)
  4. Sitanda

C. Best Indigenous Film

  1. Apesin
  2. Irapada (Winner)
  3. Abeni
  4. Iwalewa

D. Achievement in Costume

  1. Azima
  2. Apesin (Winner)
  3. Amazing Grace
  4. Bunny Chow (South Africa)

E. Best Documentary Feature

  1. Covenindant Church
  2. Conversations on a Sunday Afternoon (South Africa) (Winner)
  3. Bitter Water Mara (South Africa)

F. Best Visual Effect

  1. Snake Girl (Winner)
  2. Explosion
  3. Apesin
  4. Amazing Grace

G. Best Performance by Child

  1. Teco Benson Jnr (Explosion)
  2. Samuel Olaseinde (Abeni) (Winner)
  3. Somadina Adinma (Speak the word)

H. Best Edit

  1. Abeni
  2. Mokili (Bourkina Faso) (Winner)
  3. Amazing Grace

I. Best Original Sound Track

  1. Iwalewa (Winner)
  2. Sitanda
  3. Bunny Chow (South Africa)

J. Best Sound

  1. Abeni (Winner)
  2. Amazing Grace
  3. Sitanda
  4. Mokili (Bourkina Faso)

K. Original Screen Play

  1. Sitanda (Winner)
  2. Maroko
  3. Dancing Heart
  4. Azima

L. Achievement in Make-up

  1. Maroko
  2. Azima (Winner)
  3. Covenant Church
  4. Amazing Grace

M. Best Up-coming Artiste

  1. Amzat Abdel Hakim (Abeni)
  2. Mbong Odungide (Amazing Grace)
  3. Ali Nuhu (Sitanda) (Winner)
  4. Moumouni Sanou (Mokili) Boukina Faso

N. Best Actress in Supporting Role

  1. Noelie Funmi Agbendegba (Abeni) Republic of Benin
  2. Jackie Agyemani (The President’s Daughter) –
    (Beyonce) Ghana (Winner)
  3. Ireti Doyle (Sitanda)

O. Best Actress in Lead Role

  1. Chioma Chukwuka (Sins of the Flesh) (Winner)
  2. Khabirat Kafidipe (Iwalewa)
  3. Nadia Buhari (The President’s Daughter) (Beyonce) Ghana

P. Best Actor in Supporting Role

  1. Bruno Iwuoha (Sins of the Flesh) (Winner)
  2. Obi Okoli (Explosion)
  3. Yinka Quadri (Apesin)
  4. Fred Amata (Amazing Grace)

Q. Best in Actor Lead Role

  1. Olu Jacobs (Dancing Heart) (Winner)
  2. Ganiu Nofiu (Apesin)
  3. Kunle Abogunloko (Covenant Church)
  4. Ayo Lijadu (Maroko)

R. Best Director

  1. Izu Ojukwu (Sitanda) (Winner)
  2. Muyiwa Ademola (Apesin)
  3. Jeta Amata (Amazing Grace)
  4. Tunde Kelani (Abeni)

S. Best Picture

  1. Amazing Grace
  2. Sitanda (Winner)
  3. Apesin
  4. Abeni

*** Special Achievement Award
Chinedu Ikedieze & Osita Iheme